İLETİŞİM

TARİHÇE

10.000 Yıl Öncesinden Gelen Anadolu'nun Kadim Buğdayı Siyez Buğdayı

Bugünkü bütün buğdayların atası Einkorn (Triticum Urartu) dur. Bu Einkorn buğdayı olgunlaştığı zaman kök hücreleri öldüğü için tohum saptan kendiliğinden ayrılıyordu. Einkorn buğdayı zamanla ehlileşmiş (bu ehlileşme ya insanoğlu tarafından gerçekleştirilmiş yada doğada kendiliğinden olmuş, bu konu henüz tam olarak aydınlatılamamıştır.) ve ehlileşen bu buğdayın kök hücreleri ölmediği için olgunlaşan tohum saptan ayrılmamıştır. İnsanoğlu ehlileşen buğday sayesinde göçebe avcı toplayıcı toplumdan yerleşik üretici yaşama geçebilmiştir. İşte insanoğlunun yerleşik yaşama geçtiği dönemde tarımını yaptığı bu buğdayın adı Triticum Monococcum yani SİYEZ BUĞDAYI dır.

Bu siyez buğdayı günümüz modern buğdaylarından farklı olarak 2n=14 kromozomludur. Modern buğdaylara yeni özellik ekleyebilmek, verimini ve dayanıklılığı arttırabilmek amacıyla hibrit yapıla yapıla modern buğdayların kromozom sayıları değiştirilmiş ve orjinal gen kaynakları maalesef bozulmuştur. Bu durumdaki modern buğdaylar insanlar üzerinde bağışıklık sistemini etkilemekte ve alerjen durumlara sebep olabilmektedirler. Oysa siyez buğdayının ise üzerinde herhangi bir melezleme çalışması yapılmamış ve genetik yapısı korunmuştur. Bundan dolayı Siyez Buğdayı Kutsal diye tabir edilen buğdaya tam örnektir.

Siyez Buğdayı oğgunlaştığında tohumun saptan ayrılmamasını sağlayan kavuzlu diye tabir ettiğimiz taneyi sapça saran örtü bulunmaktadır. Bu nedenle bu siyez buğdayı depolandığı ve tarlaya ekildiğinde zararlılara karşı kendini koruyabilmekte yani olumsuz tarla ve iklim koşullarında herhangi bir gübreye veya ilaca ihtiyaç duymadan yetiştirilebilmektedir. Taneler sıkı yapılı ve camsıdır. Zaten siyez buğdayı bu özelliklerinden dolayı bin yıllardır genetik yapısı değişmeden kendisini koruyarak günümüze kadar gelebilmiştir. İhsangazi ilçemizde de siyez buğdayı bir kültür olduğu için her üretici arazisinin bir kısmına mutlaka siyez buğdayı ekmektedir. Siyez buğdayı bugün kayda değer miktarda ülkemizde sadece ilçemiz İhsangazi de üretilmektedir. Siyez buğday unu da fabrikamız tesislerinde el değmeden üretilmiştir.

GOOGLE HARİTA

Buranlar Gıda Siyez Unu Copyright © 2015 . Nefa Ajans